Cracovia Sacra 2010

Najdłuższa krakowska noc w towarzystwie świętych

W sobotę o 14.00 rozpoczęła się w Krakowie najdłuższa z nocy kulturalnych - dwudniowy cykl imprez "Cracovia Sacra". 14 i 15 sierpnia można odwiedzić kościoły i ich skarbce szlakiem świętych oraz błogosławionych.

Pokażemy piękno, które na co dzień dla zwiedzających jest niedostępne. To wyjątkowa okazja - obiecuje Stanisław Dziedzic, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa.

Szczególnym wydarzeniem organizowanej już po raz trzeci nocy Cracovia Sacra będzie pokaz szat grobowych św. Jadwigi Królowej Polski, m.in. fragmenty jej sukni i płaszcza. Strój ten był do tej pory pokazywany tylko raz - w 1974 r. w 600. rocznicę urodzin Jadwigi. Będzie także można zwiedzić kilkanaście świątyń Krakowa i okolic, by przekonać się, co kryją klasztorne skarbce.

W katedrze na Wawelu pokazany zostanie złoty relikwiarz z 1504 r. na głowę św. Stanisława, uważany za jedno z najznakomitszych dzieł sztuki złotniczej. W klasztorze dominikanów prezentowane będą zabytki gotyckie, m.in. płytki posadzkowe z XIII w. i kwatery z XIV-wiecznego ołtarza oraz wystawa o św. Jacku. Siostry Benedyktynki z klasztoru w Staniątkach zgodziły się natomiast wpuścić zwiedzających za klauzurę, by obejrzeli korytarz, reprezentacyjny pokój i celę klasztorną, której wygląd nie zmienił się od XVII w.

Cracovia Sacra rozpoczęła się w sanktuarium Ecce Homo św. Brata Alberta. Uroczystości towarzyszył koncert chóru Psalmodia Uniwersytetu im. Jana Pawła II. Miasto zachęca też do wizyty w klasztorze przy Bazylice Bożego Ciała na Kazimierzu, kaplic w bazylice franciszkanów czy opactwa Benedyktynów w Tyńcu.

Szczegóły można znaleźć na stronie www.krakowskienoce.pl

Wstęp niemal wszędzie jest wolny. Bezpłatne wejściówki obowiązują tylko przy zwiedzaniu klasztorów przy Bazylice Bożego Ciała i w Staniątkach, Collegium Maius i na koncert „Pieśni nad Pieśniami Króla Salomona" w Starej Synagodze. Można je odbierać od soboty w punktach sieci informacji miejskiej.

W niedzielę o 18.30 w Bazylice Mariackiej odprawiona zostanie uroczysta msza św. odpustowa, celebrowana przez kardynała Stanisława Dziwisza.

Cracovia Sacra to próba pokazania fenomenu religijnego miasta, często nazywanego drugim Rzymem. Na tę noc najpiękniejsze świątynie, i klasztorny zachęcają do odkrywania zabytków, poznawanie życia mnichów i refleksji.

Rzeczpospolita