"Noc krakowskich świątyń" - Wprost - 16 VIII 2010

Pod hasłem "Krakowscy święci i błogosławieni" odbędzie się trzecia edycja Nocy Cracovia Sacra. Noc rozpocznie się w sobotę (14 sierpnia) przed południem i potrwa do późnych godzin wieczornych w niedzielę (15 sierpnia).

W tym roku organizatorzy chcą pokazać miejsca związane z krakowskimi świętymi, również takimi, którzy nie są kojarzeni z Krakowem, choć byli z nim związani jak np. św. Kinga, czy św. Maksymilian Maria Kolbe.

Noc Cracovia Sacra rozpocznie uroczysta inauguracja z koncertem Chóru Psalmodia Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II o godz. 14.00 w Sanktuarium Ecce Homo św. Brata Alberta.

Sobotni program zwiedzania obejmuje m.in. Katedrę na Wawelu, w której odbędzie się koncert "Samotni jak gwiazdy" przy relikwiach św. Stanisława Biskupa i Męczennika oraz św. Jadwigi Królowej, Bazylikę św. Floriana, Bazylikę Franciszkanów, Bazylikę św. Trójcy, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, Opactwo OO. Benedyktynów w Tyńcu, Klasztor Sióstr Benedyktynek w Staniątkach oraz Starą Synagogę, w której odbędzie się koncert "Pieśni nad Pieśniami Króla Salomona".

W niedzielę Bazylika Mariacka zaprasza na uroczysta mszę św. odpustową celebrowaną przez ks. kard. Stanisława Dziwisza (godz. 18.30). Można też będzie odwiedzić Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, Kolegiatę św. Anny, kościół Niepokalanego Serca NMP (Siostry Felicjanki) i kościół pw. św. Augustyna i św. Jana Chrzciciela na Zwierzyńcu, do którego przylega klasztor Sióstr Norbertanek.

Wszystkie wydarzenia Nocy są bezpłatne. Na niektóre z nich wydawane są bezpłatne wejściówki. W tym roku będą to: zwiedzanie klasztoru przy Bazylice Bożego Ciała na krakowskim Kazimierzu, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, na koncert w Starej Synagodze oraz do Klasztoru Sióstr Benedyktynek w Staniątkach.

Noc Cracovia Sacra to ostatnia w tym roku impreza z cyklu Krakowskie Noce. Pierwsza z nich - Noc Muzeów odbyła się w maju, druga - Noc Teatrów - w czerwcu, a trzecia - Noc Jazzu w lipcu.

Program na stronie www.krakowskienoce.pl

em, kraktv