Dyrygenci i asystenci

siedlik_nowe

Włodzimierz Siedlik - dyrygent

Założyciel i kierownik artystyczny chóru Psalmodia od momentu powstania (1988). Kierownik Katedry Chóralistyki Akademii Muzycznej w Krakowie i profesor w katedrze Muzyki Kościelnej Wydziału Historii i Dziedzictwa Narodowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie (dyplom z najwyższym wyróżnieniem), Instytutu Liturgicznego Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie (dyplom z wyróżnieniem) oraz Podyplomowego Studium Emisji Głosu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (dyplom z wyróżnieniem). W 1990 został laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygentów Chórów w Poznaniu. Był dyrektorem Centrum Paderewskiego w Tarnowie (1990-1992). W 1991 założył Tarnowską Orkiestrę Kameralną. Pełnił funkcję dyrektora Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Tarnowie (1992-1996). W latach 1990-1994 został radnym Rady Gminy Tarnów, a w kadencji 1994-1998 piastował funkcję Przewodniczącego Rady Gminy Tarnów. Od 1994 pracuje na stanowisku adiunkta w Instytucie Liturgicznym PAT w Krakowie. Podczas swojej działalności dyrygenckiej z Chórami: Cantus, Psalmodia UPJPII, Chórem UJ uzyskał wiele nagród i wyróżnień polskich i zagranicznych. W latach 1995-2010 roku pełnił funkcję Dyrektora i Kierownika Artystycznego Chóru Polskiego Radia w Krakowie. W 2000 został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. W 2001 roku otrzymał nagrodę im. Jerzego Kurczewskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie dyrygentury przyznawaną przez Kapitułę pod honorowym patronatem Profesora Krzysztofa Pendereckiego. W 2002 roku przeprowadził przewód doktorski w Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie obecnie pełni funkcję kierownika Katedry Chóralistyki. W 2008 roku otrzymał najwyższe radiowe wyróżnienie „Złoty Mikrofon” za propagowanie muzyki polskiej w kraju i zagranicą. W 2010 został odznaczony medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadawanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2012 uzyskał stopień doktora habilitowanego w Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie pełni funkcję kierownika Katedry Chóralistyki. W tym samym roku został uhonorowany odznaczeniem „Benemerenti” przez papieża Benedykta XVI za wyjątkowe zasługi dla Kościoła. W 2013 otrzymał medal „Plus ratio quam vis” nadany przez prof. Wojciecha Nowaka, rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Katarzyna Śmiałkowska – asystent dyrygenta

Katarzyna Śmiałkowska Ukończyła z wyróżnieniem studia na Akademii Muzycznej w Krakowie (dyrygentura chóralna) oraz Podyplomowe Studia dla Dyrygentów Chóralnych. Jest założycielem i dyrygentem Chóru Kameralnego „Elim” Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. W 1999 otrzymała stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki, w 2004 stypendium Fundacji Noel Minet Federacji „Europa Cantat”. Czynnie uczestniczyła w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Hansa Joachima Lustiga, Gary Gardena Gudrun Schroefel, Friedera Berniusa, Andrasa Farkasa. W 2005 brała udział w konkursie dla dyrygentów chóralnych „Mariele Ventre” w Bolonii, rok później w konkursie „Eric Ericson Award” w Sztokholmie. Jako dyrygent współpracowała z Operą Krakowską. Jako chórzystka koncertowała z Krakowskim Chórem Kameralnym, z chórem Filharmonii Krakowskiej i Opery Krakowskiej; Obecnie współtworzy żeńską scholę wokalną Flores Rosarum, wykonującą chorał gregoriański, muzykę Hildegardy z Bingen oraz zajmującą się odtwarzaniem średniowiecznych praktyk muzycznych. Od 2008 jest asystentką dyrygenta chóru Psalmodia Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, a od 2009 – dyrygentem Krakowskiego Chóru Żeńskiego tej uczelni. W 2012 uzyskała stopień doktora nadany przez Akademię Muzyczną w Krakowie.

Ivan Vrublevskyi – asystent dyrygenta

ivan_vrublevskyiUkończył z wyróżnieniem studia z dyrygentury chóralnej w Akademii Muzycznej w Odessie i kurs kompozycji pod kierunkiem prof. Karmely Cepkolenko i dr Julii Gomelskiej. Obecnie studiuje wokalistykę w Akademii Muzycznej w Krakowie. Jako wokalista i dyrygent chóralny był laureatem międzynarodowych konkursów i festiwalów. W 2015 założył męski kwartet, z którym koncertował w Europie (Niemcy, Dania, Francja i Szwajcaria). W 2016 założył młodzieżowy chór w Odessie. Jako chórzysta współpracował z Operą Odeską, Filharmonią Odeską i Filharmonią Charkowską. Jest autorem wielu utworów chóralnych, wokalnych oraz instrumentalnych, które były wielokrotnie wykonywane na Ukrainie, w Polsce i innych krajach europejskich. Od 2017 pełni funkcję asystenta dyrygenta chóru Psalmodia Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz dyrygenta Krakowskiego Chóru Męskiego UPJPII.

Marek Pawełek – akompaniator

marek_pawelek_3 Ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej w Krakowie na Wydziale Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej. Umiejętności gry na organach rozwijał pod kierunkiem prof. Andrzeja Białko. Jako akompaniator współpracował z instrumentalistami w cyklu audycji muzycznych dla dzieci organizowanym przez Cieszyńskie Towarzystwo Muzyczne. Od 2006 jest akompaniatorem chóru Psalmodia Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Prowadzi również zajęcia z kształcenia słuchu dla chórzystów. Jako chórzysta współpracował z Krakowskim Chórem Kameralnym, Filharmonią Krakowską, Operą Krakowską, Chórem Polskiego Radia w Krakowie, koncertując w Polsce i za granicą (we Włoszech, w Niemczech, Belgii, Szwecji, na Węgrzech). W 2009 podjął współpracę (jako akompaniator) z Międzyuczelnianym Instytutem Muzyki Kościelnej w Krakowie. Od 2006 pracuje jako muzyk- organista w Kościele Garnizonowym w Krakowie. Od 2012 związany ze Stowarzyszeniem Passionart, w którym obecnie pełni funkcję sekretarza oraz tworzy aranżacje orkiestrowe. W 2015 zostały wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne jego opracowania kolęd, które to zostały nagrane na płytę przez chór Psalmodia. W 2016 był głównym organistą podczas centralnych uroczystości Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Wraz z innymi muzykami aranżował utwory na liturgię ŚDM i towarzyszył w przygotowaniu chóru. Jako organista brał udział m.in. w Mariańskich Koncertach Organowych, Letnich Koncertach Organowych w Oświęcimiu, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Zakopanym, Wadowickich Koncertach Organowych.

Elżbieta Król-Dryja – indywidualna emisja głosu

ela_krol-dyja Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie na Wydziale Wokalno-Aktorskim w klasie śpiewu solowego prof. Magdaleny Barylak. Doskonaliła swoje umiejętności uczestnicząc w warsztatach wokalnych prowadzonych m.in. przez prof. R. Karczykowskiego, J. Artysza czy D. Grabowskiego. Od 2008 pracuje jako artysta chóru w Filharmonii Krakowskiej im. K. Szymanowskiego. Zadebiutowała rolą Pasterki w „Peer Gynt” E. Griega pod batutą M. Dworzyńskiego w 2010. Z chórem Filharmonii Krakowskiej wykonała „Messe Solennelle” G. Rossiniego (solo-sopran). Współpracuje z wieloma chórami, takimi jak: Górecki Chamber Choir czy Chór Polskiego Radia w Krakowie. W 2012 wraz z chórem Psalmodia dokonała nagrania płyty z Mszą łacińską Des-dur S. Moniuszki (solo-alt), a w 2015 płytę z kolędami „Gloria, gloria in excelsis Deo” (solo-alt). W roku 2013 wraz z zespołem Górecki Chamber Choir nagrała płytę „Z pieśni kościelnych” H. M. Góreckiego, a w 2017 – płytę „Maryjo, witam Cię”. Ponadto brała udział w festiwalach muzycznych, wykonując partie solowe (alt), m.in. w festiwalu Cracovia Sacra, Letnim Festiwalu Muzycznym w Kalwarii Zebrzydowskiej, Mariackim Festiwalu Organowym w Krakowie, Beskidzkim Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej czy w Letnim Koncercie Filharmonii Krakowskiej. Posiada zróżnicowany repertuar pieśniowy, operowy i operetkowy z którym od kilku lat z powodzeniem koncertuje. Od 2015 pełni funkcję nauczyciela emisji głosu na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

Marcin Wasilewski-Kruk – indywidualna emisja głosu

Marcin Wasilewski-Kruk Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Muzyki Kościelnej. Wieloletni wokalista Capelli Cracoviensis. Założyciel i kierownik muzyczny Scholi Gregoriańskiej Katedry Wawelskiej do 2016. Współtworzył Chór Mieszany Katedry na Wawelu. W latach 2007-2016 pełnił rolę drugiego dyrygenta Katedry. Od 2012 przewodniczy Scholi Gregoriańskiej Zakonu Paulinów w Krakowie. W 2018 roku objął funkcję kantora Bazyliki Mariackiej w Krakowie. Jest wykładowcą Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz Międzyuczelnianego Instytutu Muzyki Kościelnej, gdzie prowadzi zajęcia z emisji głosu. Od 2011 roku jest wykładowcą organizowanej przez Fundację DOL Szkoły Kantorów. Prowadzi również warsztaty oraz indywidualne zajęcia z emisji głosu dla wielu zespołów wokalnych i chórów, m.in. chóru Psalmodia, Federacji Cecilianum, chóru Canticum Jubilaeum. Jako wokalista współpracował z zespołami i artystami takimi jak: The Hilliard Ensemble, Les Musiciens du Louvre Grenoble, Chór Polskiego Radia, Chór Filharmonii Krakowskiej, Marc Minkowski, Paul Goodwin, Marek Toporowski, Krzysztof Penderecki, Henryk Mikołaj Górecki. W swojej działalności dyrygenckiej i solistycznej dokonał wielu nagrań. W latach: 1999, 2002, 2006 pełnił funkcję kantora podczas liturgii sprawowanych na krakowskich błoniach przez Ojca Świętego Jana Pawła II, Benedykta XVI oraz Ingresu Kardynała Stanisława Dziwisza.