Psalmodia istnieje już 26 lat i od samego początku towarzyszy jej repertuar kolędowy. Nie mogło być przecież inaczej!
Trudno wyobrazić sobie spotkanie opłatkowe bez kolędowania, Święta bez tradycyjnych kolęd "Bóg się rodzi", "Lulajże, Jezuniu" czy "Przybieżeli do Betlejem" i bez wesołych pastorałek. Kolędy to coś, co wszyscy śpiewamy od dziecka. W chórze nabierają one zupełnie innego kształtu - śpiewane na głosy, aranżowane nieraz w bardzo oryginalny sposób, pozwalają przeżyć Święta głębiej, inaczej, radośniej. Dopełnieniem naszego wspólnego wieloletniego kolędowania jest płytą, którą mamy zaszczyt Państwu zaprezentować. Na nagraniu można usłyszeć opracowania kolęd na chór mieszany, a także chóry jednorodne: męski i żeński. Zespoły poprowadzili: Psalmodię tutti - maestro Włodzimierz Siedlik, Krakowski Chór Żeński - Katarzyna Śmiałkowska, Krakowski Chór Męski- Janusz Wierzgacz.

Płyta z kolędami jest już szóstym krążkiem nagranym przez zespół. Jest to wydawnictwo wyjątkowe i chyba najbardziej osobiste. Dlaczego? Po raz pierwszy nagraliśmy aranżacje, których autorami są nasi chórzyści i akompaniator: Dawid Rzepka i Marek Pawełek, a nawet sam dyrygent, prof. Włodzimierz Siedlik. Opracowania te zostały napisane specjalnie dla Psalmodii, z uwzględnieniem zarówno walorów wokalnych i emisyjnych zespołu, jak i wydźwięku teologicznego utworów. Połączenie to zaowocowało - mamy taką szczerą nadzieję - brzmieniem, które pozwoli nie tylko na przyjemny i miły dla ucha odbiór, ale także na lepsze przeżywanie Świąt Narodzenia Boga. Na płycie można także usłyszeć głosy solowe, również chórzystki: Małgorzatę Such i Annę Prajzner, a także asystentkę dyrygentów, zajmującą się kształceniem emisji głosu - Elżbietę Król-Dryję. Nie tylko brzmienie jest stworzone przez Psalmodian. Strona graficzna płyty to także efekt pracy kilku osób: siostry naszego chórzysty Piotra Stankowskiego - autorki muzycznej bombki, Marka Pawełka - autora zdjęć i przede wszystkim Agaty Paciorek, która wszystkie elementy zebrała i złożyła graficznie.

Mamy nadzieję, że oprócz dźwięków na płycie będzie można usłyszeć nasze gorące serca, które płonęły zaangażowaniem przez wszystkie dni nagrań.

Dyrygenci: Włodzimierz Siedlik, Katarzyna Śmiałkowska, Janusz Wierzgacz
Przygotowanie chóru: Marek Pawełek (akompaniator), Elżbieta Król-Dryja, Marcin Wasilewski-Kruk (emisja głosu)
Nagrań dokonano w dniach 22–24.10.2015 w kościele garnizonowym pw. św. Agnieszki w Krakowie.


kolędy
autor: DB