Chór „Psalmodia” Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie

Chór Psalmodia powstał w 1988 roku przy Instytucie Liturgicznym Wydziału Teologicznego Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Dekretem Wielkiego Kanclerza PAT, ks. Kardynała Franciszka Macharskiego, dnia 31 maja 1996 roku stał się chórem Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. 13 lat później, 19 czerwca 2009 roku, na mocy decyzji Papieża Benedykta XVI, przekształcającej Akademię w Uniwersytet, zespół stał się Chórem Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Od początku istnienia kierownikiem zespołu jest Maestro Włodzimierz Siedlik, wieloletni dyrektor Chóru Polskiego Radia.

Łagiewniki2017 W swoim repertuarze chór posiada utwory kompozytorów polskich i zagranicznych wszystkich epok. W sposób szczególny pielęgnuje muzykę współczesnych kompozytorów polskich, do których należą m.in. Henryk Mikołaj Górecki, Stanisław Moniuszko, Romuald Twardowski, Józef Świder. Chór wykonuje zarówno dzieła a cappella, jak i utwory wokalno-instrumentalne.

Psalmodia od 30 lat bierze czynny udział w promowaniu Uczelni, miasta Krakowa oraz Polski. Swoim śpiewem uświetnia także uroczystości Kościoła. Zespół niejednokrotnie współpracował z Chórem Polskiego Radia w Krakowie, Operą Krakowską, Filharmonią Krakowską im. Karola Szymanowskiego, Capellą Cracoviensis oraz Telewizją Polską, występował na scenie razem ze sławami świata muzyki, m.in. z Andreą Bocellim. Chór aktywnie uczestniczy w konkursach i festiwalach w Polsce i za granicą.

Jest laureatem wielu konkursów m.in. w Legnicy, Międzyzdrojach, Hajnówce, Łodzi, Pińczowie, Myślenicach i Krakowie. Chór Psalmodia koncertuje zarówno w kraju jak i za granicą, odwiedzając takie kraje jak: Niemcy, Austrię, Czechy, Hiszpanię, Francję, Szwecję czy Brazylię. W 2014 w rocznicę 25-lecia działalności artystycznej chór odebrał: odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” – nadaną przez Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzatę Omilanowską oraz odznakę „Honoris Gratia” – decyzją Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego.

Od września 2008 chór jest członkiem Polskiej i Międzynarodowej Federacji Pueri Cantores. W lutym 2009 roku przy głównym zespole zostały utworzone chóry jednorodne: Krakowski Chór Żeński oraz Krakowski Chór Męski, które prowadzą własną działalność koncertową.

Psalmodia ma na swoim koncie kilka wydawnictw płytowych. Pierwszy krążek chóru "Te Deum Laudamus" (2001) poświęcony został Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II w 25-lecie pontyfikatu. Dziesięć lat później zaczęły ukazywać się kolejne nagrania: „Totus Tuus” (2011) – płyta poświęcona twórczości Henryka Mikołaja Góreckiego, na której znajduje się m.in. światowa premiera fonograficzna utworu „Pod Twoją Obronę” op. 56; „Stanisław Moniuszko” (wydawnictwo w ramach cyklu Polska Muzyka Chóralna, 2012) z utworami na chór, głosy solowe i organy; „Pater Noster – Otcze Nasz” (2014) – krążek poświęcony muzyce a capella Romualda Twardowskiego, na którym można usłyszeć kompozycje w języku łacińskim i cerkiewnosłowiańskim, znajduje się na nim m.in. „Magnificat” – utwór dedykowany zespołowi z okazji 25-lecia istnienia; wydawnictwo „Gloria, gloria in excelsis Deo” (2015) z kolędami i pastorałkami. Jesienią 2018 ukaże się najnowsza płyta z kompozycjami Józefa Świdra.